Dance, dance, dance in Tallinn!  

In case you didn’t realise yet, the keyword for the Tallinn tour stop was dancing! Some very cool new campaign activists came up with a funky dance routine for a flashmob. As expected, we turned quite a few heads with this and attracted some Rocca al Mare shoppers to dance along.

To continue the rhythm, Queen Elizabeth hosted a fun dancehall workshop and it was Francois who got a bunch of people stomping with random items. The drum workshop he organised made the beat sound in the furthest corners of the mall. All this helped gather around 400 signatures to help make chocolate fair. If you missed the chance to sign the petition, feel free to do it right here in the tour blog or on makechocolatefair.org.

Thanks to everyone who participated and if you didn’t quite get enough of fair chocolate, just get in touch (makechocolatefair@mondo.org.ee)! Until then, keep an eye on the tour blog and campaign website for updates.

 

Tallinna tuuripeatuse võtmesõnaks on küll vaieldamatult „tants”! Uued kartmatud kampaania aktivistid panid kokku ja viisid ellu eriliselt vinged flashmobid, mis panid jalga keerutama ka Rocca al Mare keskuse külastajaid. Mõnusate rütmidega jätkasid nii DJ-d kui tantsu- ja trummitöötubade läbiviijad ja osalejad! Õiglase šokolaadi toetuseks koguti ürituse jooksul ligi 400 allkirja. Kui sinu hääl nende hulka ei sattunud, saad selle anda siinsamas blogis või kampaania kodulehel et.makechocolatefair.org.

Aitäh kõigile, kes kaasa aitasid: töötubade korraldajad ja osalejad, flashmobi meeskond, allkirjade kogujad ja andjad ning muidugi tuuritiim! Kes Tallinnasse ei jõudnud või igatseb rohkemat, võtku aga julgelt ühendust: makechocolatefair@mondo.org.ee.

by Tiina-Katrina Kaber; Mondo MTÜ